Takamoto Katsuta: Tαχύτερος όλων στo Shakedown

×

Η αγωνιστική δράση ξεκίνησε με τα πληρώματα να κάνουν την... «πρόβα τζενεράλε» στην ειδική Λυγαριά.

ΡΑΛΙ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ

Λίγες ώρες πριν την εκκίνηση 64 πληρώματα πήραν την πρώτη γεύση, σχετικά με τις συνθήκες του αγώνα στην ειδική μήκους 3,62 χιλιομέτρων.

Tαχύτερος στο πρώτο σκέλος ήταν o Ott Tanak -2:46.0, με τον Τakamoto Katsuta να ακολουθεί στη δεύτερη θέση με διαφορά +0,4 χιλιοστά και τον Dani Sordo να κλείνει την πρώτη τριάδα με +0,7  από τον Tanak.

Η απάντηση του Katsuta ήρθε στο δεύτερο πέρασμα με τον Ιάπωνα να σημειώνει 2:39.1, και τον Εσθονό πρωταθλητή Ott Tanak να ολοκληρώνει τη διαδικασία μόλις με +0,6 του. Τρίτος ήταν και πάλι ο Dani Sordo με +1,3 δευτερόλεπτα από τον Ιάπωνα.

Ταχύτερο χρόνο στο Shakedown σημείωσε ο Thierry Neuville στο τρίτο σκέλος, το οποίο δεν προσμέτρησε στην επίσημη κατάταξη με 2:38.02.

Η δράση συνεχίζεται σήμερα το απόγευμα στις 19:00 με την τελετή εκκίνησης στην Πανελλήνια Έκθεση Λαμίας , ενώ η μάχη με το χρονόμετρο ξεκινά επισήμως αύριο με την ειδική διαδρομή «Άνω Παυλιανη» στις 07:58.